Съюзът на архитектите призовава Столична община спешно да възложи проект за възстановяване на неремонтираната част от Централна минерална баня
Според председателя на САБ е необходимо обследване на цялата сграда до окончателното вземане на решение за функцията и предназначенисто на недвижимата архитектурна ценност от национално значение
След проведената дискусия в Централния дом на архитекта за бъдещето на Централна минерална баня (в момента Регионален исторически музей - София) председателят на Съюза на архитектите Петър Диков изпрати обещаното писмо с приложена документация до столичния кмет Васил Терзиев. В него той обръща внимание, че увреждането на изоставената част от сградата е достигнало до степен, която я поставя в риск от разрушаване и я прави опасна за минувачите. „Времето, през което липсват грижи за тази част от сградата, се отразява върху стойностни структурни и фасадни елементи на уникалната архитектура от началото на XX век“, казва арх. Диков.
Според председателя на САБ са необходими спешни мерки за обезопасяването и укрепването на Северното крило на сградата заедно със съоръженията под нея, "съотносими с автентичната й функция за баня", като не бива да се пропуска и нуждата от благоустрояване на прилежащите й площи за озеленяване и на околния тротоар. „Консервацията и реставрацията на Северното крило е наложително заради същото двойно значение - като недвижима архитектурна културна ценност в цялост с предназначение за активно използване на минералната вода във всичките й аспекти и задължително с присъствие на медицински консултации и ръководство за лечебно и рехабилитационно ползване на водата, традиционни за съществуването на тази част от банята“, казва арх. Диков.
Председателят на САБ подчертава мнението на архитектурната общност и на присъстващите на дискусията граждани за спешни действия за обезопасяване и защита на сградата от продължаващата разруха, за нейната консервация и реставрация, както и за възобновяване на функционирането й с активно използване на минералната вода. Той призовава към незабавни стъпки за възлагане на проект за ремонт и възстановяване с възлагане на консервационен план въз основа на обследване на цялата сграда - до окончателното изясняване и вземане на решение за нейната функция и предназначение.
От Съюза на архитектите в България настояват още Централна минерална баня да бъде включена в капиталовата програма и респективно в бюджета на Столична община за 2025 година с цел обезпечаване на реализацията на процедурите за спасяване на архитектурната ценност в риск.
Според мнение на експерта на ЮНЕСКО и ИКОМОС проф. арх. Тодор Кръстев, изказано по време на дискусията и цитирано от Българската асоциация за термално наследство, банята трябва да върне своята оригинална термална функция, защото автентичността й е свързана с нея. Тази функция, която е нематериално културно наследство, става все по-важна за съвременния човек и е ресурс за устойчиво развитие и качество на живот.
Снимки: Citybuild.bg
"Днес безпътицата продължава. Банята продължава да изневерява на своите вековни традиции. Състоянието на баните в Овча купол, Горна баня, Княжево, а също – във Вършец, Костенец, Родопите и други показа пълна липса на държавна политика за нашето термално наследство. В резултат България не е включена в европейския културен маршрут на термалното наследство. София липсва в Европейската асоциация на историческите термални градове. Всичко това е резултат от погрешна културна, урбанистична и инвестиционна стратегия“, казва проф. Кръстев.
Източник: САБ
Ема Димитрова