Стартира нов етап от идеята за възраждане на Ботаническата градина в Пловдив и превръщането й в образователен, научен и туристически център

162

Общината е осигурила 100 хиляди лева за идеен проект, търси се формата за финансиране


„Ботаническата градина е моя кауза още като ректор на Аграрния университет и се радвам, че в лицето на зам.-кмета на общината Владимир Темелков и новото ръководство на университета срещнах много силна подкрепа за рестартиране на дейностите по идейния проект за изграждане и модернизация на това прекрасно пространство от 113 декара с ценни видове“, заяви областният управител на Пловдив проф.  Христина Янчева на среща по нейна инициатива. Тя припомни, че с кмета на Пловдив Костадин Димитров работят още от периода му на районен кмет на „Тракия“, когато беше изградена ограда и беше подготвен ПУП на терена.

„В лицето на Община Пловдив имате много силна подкрепа, защото за нас Ботаническата градина е част от един по-голям проект за изграждане на нов модерен образователен център, който ще включва и новия корпус на Математическата гимназия и доизграждане на продължението на бул. „Санкт Петербург“ до паметника на Скобелева майка. Като начало обаче е необходимо да изчистим юридическата рамка, която ще ни позволи да кандидатстваме за финансиране от държавата или по европейски програми“, коментира зам.-кметът с ресор дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование. Той допълни, че по негово настояване в бюджета на общината за тази година са заделени 100 хил. лева за изработването на идеен проект, който да стане основа за същинското техническо проектиране.

Ректорът на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова бе категорична, че проектът за Ботаническата градина остава един от приоритетните и за новото ръководство. Тя отново припомни, че през последните 8 години те не са спирали да търсят финансова подкрепа от държавата в лицето на Министерството на образованието, но до този момент не са успели, въпреки активните си действия. „Като собственик на тази прекрасна градина сме готови да партнираме с общината и държавата, за да стигнем до финансиране на проекта“, подчерта доц. Иванова.

Подкрепа е получена и в лицето на Центъра за растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) и неговия ръководител проф. Цанко Гечев. „Нашият опит показва, че е важно да бъдат осигурени средства за изграждането и първите години на функционирането на градината като научен и учебен център и музей на открито. Радвам се, че държавата в лицето на областния управител и местната власт се ангажират толкова активно с проекта, защото той е важен за града и региона, за научната общност и образованието“, заяви проф. д-р Весела Казашка, ръководител на администрацията на ЦРСББ.

В срещата участва и един от първите доброволци, дали бъдеще на градината - Наталия Елис, сега ръководител на общностен център „Компас“. Преди ковид кризата и войната в Украйна тя беше пряко ангажирана с градината като природозащитник и общественик. Наталия Елис припомни как преди пет години над 50 доброволци, събрани от нея, дни наред полага усилия за почистването и облагородяването на терена и опазването на редките видове там. „Този проект за мен също е лична кауза. Той има огромен потенциал и ние ще продължим да работим по него с идеи, труд и каквото е необходимо“, подчерта Елис.

Областният управител проф. Христина Янчева и зам.-кметът Владимир Темелков се ангажираха да организира среща с министъра на образованието Галин Цоков, за да може в рамките на годината да стартира изготвянето на идейния проект и да има готовност за осигуряване на финансиране.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Целта е пространството да остане достъпно за жителите и да продължи да изпълнява обществената си функция

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Част от идеите за развитие на Витоша са зелен коридор по река Драгалевска с пасарелка на Околовръстния път, наблюдателна площадка на Копитото, паркинги в подножието на планината, реновиране на хижите и инициативи, свързани с децата 

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Той съвпада с трасето на улиците „Витоша“ - след кръстовището с ул. „Княз Борис I“, и „Цар Освободител“ - след кръстовището с ул. „Хан Крум“

Ще реконструират и обновяват зелената зона "Крайречен парк" в Петрич

Ще реконструират и обновяват зелената зона "Крайречен парк" в Петрич

Той е разположен в централната част на града по поречието на река Луда Мара

Жителите на 12 знакови софийски квартала ще избират отличителни културни символи на своя район

Жителите на 12 знакови софийски квартала ще избират отличителни културни символи на своя район

Те ще се превърнат в серия от сувенири, туристически маршрути и изложба с творби на студенти от НХА

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото