Стартира нов етап от идеята за възраждане на Ботаническата градина в Пловдив и превръщането й в образователен, научен и туристически център

154

Общината е осигурила 100 хиляди лева за идеен проект, търси се формата за финансиране


„Ботаническата градина е моя кауза още като ректор на Аграрния университет и се радвам, че в лицето на зам.-кмета на общината Владимир Темелков и новото ръководство на университета срещнах много силна подкрепа за рестартиране на дейностите по идейния проект за изграждане и модернизация на това прекрасно пространство от 113 декара с ценни видове“, заяви областният управител на Пловдив проф.  Христина Янчева на среща по нейна инициатива. Тя припомни, че с кмета на Пловдив Костадин Димитров работят още от периода му на районен кмет на „Тракия“, когато беше изградена ограда и беше подготвен ПУП на терена.

„В лицето на Община Пловдив имате много силна подкрепа, защото за нас Ботаническата градина е част от един по-голям проект за изграждане на нов модерен образователен център, който ще включва и новия корпус на Математическата гимназия и доизграждане на продължението на бул. „Санкт Петербург“ до паметника на Скобелева майка. Като начало обаче е необходимо да изчистим юридическата рамка, която ще ни позволи да кандидатстваме за финансиране от държавата или по европейски програми“, коментира зам.-кметът с ресор дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование. Той допълни, че по негово настояване в бюджета на общината за тази година са заделени 100 хил. лева за изработването на идеен проект, който да стане основа за същинското техническо проектиране.

Ректорът на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова бе категорична, че проектът за Ботаническата градина остава един от приоритетните и за новото ръководство. Тя отново припомни, че през последните 8 години те не са спирали да търсят финансова подкрепа от държавата в лицето на Министерството на образованието, но до този момент не са успели, въпреки активните си действия. „Като собственик на тази прекрасна градина сме готови да партнираме с общината и държавата, за да стигнем до финансиране на проекта“, подчерта доц. Иванова.

Подкрепа е получена и в лицето на Центъра за растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) и неговия ръководител проф. Цанко Гечев. „Нашият опит показва, че е важно да бъдат осигурени средства за изграждането и първите години на функционирането на градината като научен и учебен център и музей на открито. Радвам се, че държавата в лицето на областния управител и местната власт се ангажират толкова активно с проекта, защото той е важен за града и региона, за научната общност и образованието“, заяви проф. д-р Весела Казашка, ръководител на администрацията на ЦРСББ.

В срещата участва и един от първите доброволци, дали бъдеще на градината - Наталия Елис, сега ръководител на общностен център „Компас“. Преди ковид кризата и войната в Украйна тя беше пряко ангажирана с градината като природозащитник и общественик. Наталия Елис припомни как преди пет години над 50 доброволци, събрани от нея, дни наред полага усилия за почистването и облагородяването на терена и опазването на редките видове там. „Този проект за мен също е лична кауза. Той има огромен потенциал и ние ще продължим да работим по него с идеи, труд и каквото е необходимо“, подчерта Елис.

Областният управител проф. Христина Янчева и зам.-кметът Владимир Темелков се ангажираха да организира среща с министъра на образованието Галин Цоков, за да може в рамките на годината да стартира изготвянето на идейния проект и да има готовност за осигуряване на финансиране.

ОЩЕ НОВИНИ

ДНСК спря реконструкцията на столичната улица "Опълченска"

ДНСК спря реконструкцията на столичната улица "Опълченска"

Определен е 60-дневен срок за отстраняването на констатираните нарушения

Късометражният филм "За София, с любов" получи признание на международния фестивал Art&Tur в Лисабон

Късометражният филм "За София, с любов" получи признание на международния фестивал Art&Tur в Лисабон

Филмът спечели втора награда в категория "Изкуство и креативност" и представи емблeматичните символи на столицата пред хилядна публика

Община Харманли си върна задължението за поддръжка на Градската градина

Община Харманли си върна задължението за поддръжка на Градската градина

С решение от ноември миналата година на Общински съвет концесията беше прекратена по искане на концесионера

Какви са градът и обществото, в които живеем, и как се променят те през времето?

Какви са градът и обществото, в които живеем, и как се променят те през времето?

Три разговора за настоящето, миналото и бъдещето продължават художествения проект (инсталация) на Красимир Терзиев в Градската градина в София

Стартира конкурсът за главен архитект на София

Стартира конкурсът за главен архитект на София

До 6 март кандидатите трябва да подадат документите си за участие

Ремонтират централен площад в Гоце Делчев с трансграничен проект

Ремонтират централен площад в Гоце Делчев с трансграничен проект

Ще бъде извършена реконструкция, основен ремонт и озеленяване на парково и площадно пространство пред Дома на културата