"Света София“ ще стане част от историята нa „бъдещите градове“
За първи път арх. Дорис Лий разказва за българска аудитория какви са били предизвикателства при проектирането на мегакомплекса
Предвижда се мащабният проект „Света София" да бъде изграден на 20 километра от центъра на столицата. Изграждането на супермодерния туристически, развлекателен и бизнес комплекс върху площ от 816 863 кв. метра между селата Равно поле и Мусачево ще провокира сериозно нарастване на потока на европейски и азиатски туристи, казват инвеститорите. Проектът е съддаден от CMDL Architects International, дъщерно дружество на Associated Architects Limited (AAL)* от Хонконг. За първи път арх. Дорис Лий, директор на архитектурното бюро, разказва за българската аудитория какви са били предизвикателства при проектирането на мегакомплекса „Света София". „За концептуалният дизайн ни бяха нужни 12 месеца. Бяхме много развълнувани от големия потенциал на проекта", казва тя. След като получава покана от за това начинание от Bulgaria Development Holding Limited (BDLH), екип на бюрото пристига в България, за да се запознае с мястото, с особеностите на терена и ландшафта.
„Започнахме с препратки към развлекателните хотелски комплекси в Лас Вегас и Макао като основа за дизайна. Имаше много вариации по отношение съоръженията и елементите на сградите. Петзвездният хотел, проектиран за „Света София", често се сравнява с известната сграда на Marina Bay Sands в Сингапур. И двете сгради се състоят от три кули, обединени от обединяващ покрив, който отразява географската характеристика на мястото. "Ние имаме различна отправна точка, защото нашият обект се намира в Софийското поле и черпим вдъхновение от планината, която се намира на север от него. Това ще бъде най-високата сграда в околността и красивата Стара планина ще бъде визуален фон на хотелските кули. По тази причина ние възпримаме хотела не като нещо само по себе си, а като вписан в планината. За да направим връзка с нея, умишлено „разграждаме" фасадата му във фасети и по този начин създаваме усещането за "планинска повърхност". Окачената фасада ще улавя този пейзаж. Отидохме по-далеч, като оставихме и допълнителни прорези в кулите за създаването на визуална връзка между равнината и Балкана", казва Лий.
Комплексът е планиран за посетители от цял свят и затова e използван дизайн с прости геометрични форми, които лесно могат да бъдат оценени от всяка култура. От архитектурна гледна точка е заложено върху използването на много светлина и прозрачност, което създава връзка между дейностите вътре и извън сградите. А когато се стъмни, чрез специалния дизайн на осветлението тези прозрачни фасади и изкуствените езера от двете страни на комплекса ще осигуряват една от най-впечатляващите нощни гледки в България.
Сред сериозните предизвикателства пред архитектурния екип е създаването на най-големия в света закрит аквапарк. Освен басейн с вълни, в него ще има водни атракции за хора от различни възрасти. В това пространство ще бъдат вместени също градини и заведения. „Целта ни е да включим идеята за забавление и игра в самия архитектурен дизайн. Убедени сме, че и децата, и възрастните, ще могат да прекарват чудесно в комплекса „Света София", където ще има СПА и уелнес центрове, IMAX кина, закрит игрален център за деца и юноши, игрална зала и нощен клуб за възрастни с площ от 35 000 м², зала за спортни събития, която може да събере над 10 000 зрители, търговски център, множество ресторанти, езеро и т.н.", казва арх. Лий. Идейният архитектурен проект е завършен. „Естествено, в хода на реализация могат да се появят и нови идеи", коментира още тя.
*AAL е основана през 1978 г. и в портфолиото й влизат над 300 проектиа в Хонг Конг, Макао и Саудитска Арабия, включващи развлекателни комплекси, хотели, жилищни, търговски, институционални, инфраструктурни съоръжения.