Урбанистични срещи 2024 разкриват бъдещето на старозагорските аерокосмически традиции

99

Те ще се проведат на 1 и 2 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие


Творческият колектив „На улицата“ организира за поредна година в Стара Загора урбанистичните си срещи. Те ще стартират на 1 ноември (петък)  – Деня на народните будители, от 17.30 часа в Центъра за подкрепа за личностно развитие с Работилница „Забавна астрономия“ с Пепа Ганчева. Финалът ще е на 2 ноември с Работилница: Зелените градски пространства като възможност за образование и туризъм & бъдеще на аерокосмическите обекти в градската среда. Мотото тази година е „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“.

Специализираното събитие на Творческия колектив "На улицата" се превърна в традиция в последните пет години и и вдъхновено от факта, че именно Стара Загора е родното място на българското градоустройство - с емблематичния план за възстановяване на града на инж. Байер след пожарите на освободителната война. Този път събитието се фокусира върху два от символите на Стара Загора: космическите и астрономически традиции на града и зелените му пространства. Учени, бизнес, архитекти, урбанисти и граждани ще набележат възможностите за градско развитие в съчетанието на тези две сфери - в двата дни, които съвпадат и с традиционните чествания на създателя на прословутия старозагорски парк "Аязмото" - митрополит Методий Кусев. Програмата включва лекции, дискусии и работилници с участието на експерти и преподаватели, които ще споделят опита си с граждани, ученици и професионалисти.

Урбанистичните срещи 2024 се организират от сдружение Творчески колектив НА УЛИЦАТА, Граждански клуб ЛИПА, Търговско-промишлена палата - Стара Загора, АРИР - Стара Загора, НАОП Юрий Гагарин, ИКИТ на БАН - филиал Стара Загора, Асоциация IT Стара Загора, със съдействието на Община Стара Загора.

Събитието е част от проекта "Изкуство НА ЗЕЛЕНО", който се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България "Ти и Lidl за нашето утре", в партньорство с Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Български дарителски форум.

ОЩЕ НОВИНИ

Община Кюстендил откри лапидариум, изграден в непосредствена близост до Римските терми

Община Кюстендил откри лапидариум, изграден в непосредствена близост до Римските терми

В него са експонирани ценни артефакти от периода II–III в. сл. Хр.

Ще поставят паметна плоча на арх. Бисер Хантов върху сградата на столичната улица "Оборище" 46

Ще поставят паметна плоча на арх. Бисер Хантов върху сградата на столичната улица "Оборище" 46

Тя е изработена от арх. Пламен Геков и инж. Георги Кадийски в партньорство със скулптора Валентин Старчев

Столичният общински съвет не прие доклада на кмета за новата структура на администрацията на общината

Столичният общински съвет не прие доклада на кмета за новата структура на администрацията на общината

Новата структура беше подкрепена от групите на „ПП- ДБ", „Спаси София", общинските съветници Вили Лилков от „Синя София", Карлос Контрера от ВМРО и независимият Ваня Григорова

Камарата на архитектите в Пловдив организира пленер за Сахат тепе

Камарата на архитектите в Пловдив организира пленер за Сахат тепе

Целта е събиране на интересни идеи за преобразуване на територията така, че хълмът да стане по-обитаем и с нови привлекателни елементи