В Севлиево ще се проведе Национална научна конференция "Чавдар Мутафов – писател авангардист, теоретик на модернизма и архитект новатор"

167

Градската библиотека посвети годината на него, за да предизвика разговор и да освободи името му от наложени идеологеми


Книгата „Чавдар Мутафов. Възкресението на Дилетанта” излиза преди 20 години. За първи път в литературната ни история Катя Зографова обхваща в цялост изключителната в многопосочните си прояви творческа личност на Мутафов. Разкрива един високоталантлив  писател, архитект, изкуствовед, художествен критик, есеист и преводач с приноси в националната ни култура. За съжаление и днес, двадесет години по-късно, името му и дейността му си остават непознати за голяма част от нашите съвременници и в частност за севлиевци. Затова Градската библиотека посвети годината на Чавдар Мутафов, за да предизвика разговор и освободи името му от наложени идеологеми.

Националната научна конференция „Чавдар Мутафов – писател авангардист, теоретик на модернизма и архитект новатор“ е посветена на 135 години от рождението и 70 години от смъртта му. Конференцията ще се проведе утре (19 септември) от 10:00 часа в Зала 300 на Община Севлиево. Организатори на събитието са Общината, Националния литературен музей и Градската библиотека – Севлиево.

Програма на конференцията:

10:00 – 10:15  
Откриване

10:15 – 11:00
Първи панел: „Присъствието на Чавдар Мутафов в българската литература”

Ас. д-р Александър Христов, Катедра „Българска литература“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Тема: „Механизми за типизиране на персонажа в „Технически разкази“ на Чавдар  Мутафов“

Гл. ас- д-р Петя Абрашева, Русенски университет „Ангел Кънчев”. Тема: „Моделът „картина в картината“ в разказа „Натюрморт“ на Чавдар Мутафов

Ас. д-р Росица Чернокожева, Институт за литература – БАН. Тема: „Флиртът с чудноватото. Психоанализата и „Марионетки“ на Чавдар Мутафов

11:00 – 11:30
Дискусия

11:30 – 12:00
Втори панел: „Чавдар Мутафов и изкуството – критик и есеист”

Доцент д-р Надежда Цочева, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Тема: „Чавдар Мутафов и проблемите на модерната живопис“

Доцент д-р Александра Антонова, Институт за литература – БАН. Тема: „Чавдар Мутафов в своевременни критически рефлексии“ (Васил Пундев, Георги Константинов, Константин Гълъбов)

12:00 – 12:30
Дискусия

12:30 – 13:15
Обедна почивка

13.15 – 13.45 ч.
Трети панел: „Чавдар Мутафов в словото и в изкуството”

Катя  Зографова – филолог, литературен изследовател и историк – НЛМ. Тема: „От диалога - към авангардния синтез на изкуствата“

Красимир Кавалджиев – филолог и културолог, преводач от и на френски език. Тема: „Романът „Дилетант” на френски – предизвикателства на превода“ (видео връзка)

Д-р Тони Зарев. Тема: „Чавдар Мутафов, Грета Гарбо и Непознатият (задочно участие)

Дора Ангелова (филмов режисьор) и Христо Йоцов. Тема: „Сагата на един филм  (задочно участие)

13:45 – 14:15
Дискусия

14:15 – 15:00
Свободна дискусия – възможност за изразяване на мнения и впечатления от присъстващите гости и слушатели

15:00
Закриване

15:30 – 17:00
Свободна програма за участниците в конференцията: посещение на ИМ, посещение на храм „Св. Пророк Илия”, посещение на ГХГ „Асен и Илия Пейкови”, посещение на Галерия „Видима”, посещение на средновековен град и крепост Хоталич

ОЩЕ НОВИНИ

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков