В уникална за България терапевтична градина се превърна занемарено пространство в Бургас

575

В Healing Island има кътове за движение и игра, звукови инсталации, воден елемент и дървени скулптури, като са използвани естествени рециклирани материали


Снимка с дрон: Явор Йорданов

Проектът за обновяване на занемарено пространство в Бургас е възложен от Общината. Теренът е на мястото на руините на бившия Кожен диспансер в района между улиците "Оборище" и "Генерал Гурко", като сега здравното заведение се намира в нова по-съвременна сграда.

 
Снимка: Община Бургас. Мястото преди.

 
Снимка: Община Бургас. Мястото преди.

 
Снимка: Община Бургас. Мястото преди.

Идеята за пространството в Бургас е благоустрояване на терена в парк за отдих, но близостта на три болнични заведения променя първоначалното намерение и проектът е надграден. Екипът на Think Forward предлага създаване на лечебен парк-остров (Healing Island), предназначен както за граждани и превенция срещу болести, така и за посетителите на болничните заведения и най-вече за онкологично болните и пациенти в ремисия. Макар архитектурната концепция да не е осъществена в първоначалния си вид - с панорамна платформа за разходка сред дърветата, резултатът е впечатляващ.  

 
Снимка с дрон: Явор Йорданов

КЪТОВЕ ЗА ДВИЖЕНИЕ И ФИЗИОТЕРАПИЯ

Проектът разглежда лечението като многостепенен процес, преминаващ през отстраняване на заболяването, възстановяване, възвръщане на възможността за извършване на различни движения, укрепване на физиката и психиката. Разнообразните съоръжения сред природата на парка са част от тези стъпки в лечението, позволявайки извършването на дихателни упражнения, физиотерапия, йога, тай-чи, упражнения за координация и баланс, раздвижване и укрепване на мускули и стави.

 
Източник: Think Forward

Парков подиум. Леко завишена многофункционална конструкция осигурява равна повърхност за практикуване на йога и тай-чи, подходящи за дихателни упражнения и вестибуларна терапия. В допълнение служи като сцена, площадка за игра на деца, място за пикник. В центъра на подиума е оформен отвор за съществуващите дървета.

 
Източник: Think Forward

 
Снимка: Think Forward

 
Снимка с дрон: Явор Йорданов

Кът за лека физиотерапия. Кътът е оборудван със съоръжения, полезни за хора, преминаващи или възстановяващи се от лечение, предлагащи възможност за баланс, разтягане, лека физиотерапия. Съоръженията подпомагат по-възрастните пациенти, тяхната мобилност и физическа активност.

 
Източник: Think Forward

Кът за движение. Изградена от рециклиран дървен материал, зоната за движение представлява пътека с препятствия и елементи за катерене и баланс. Кътът е подходящ за упражнения, оказващи положително влияние върху опорно-двигателната система. В периферията на зоната са разположени пет скулптури на овце, предназначени за игра и балансиране на най-малките посетители в парка.

 
Източник: Think Forward

 
Източник: Think Forward

КЪТОВЕ ЗА ЗВУКОВА И ВОДНА ТЕРАПИЯ

Освен на физическото, проектът обръща внимание и на емоционалното състояние на посетителите. В редица чуждестранни болници именно музиката и водната терапия са съществен елемент от лечението на често срещаните у пациенти чувства като тревога, депресия и несигурност. Във връзка с това в парка са разположени различни инсталации и елементи.


Снимка: Think Forward

Инсталация „дъжд от музика“. Инсталацията наподобява форма на плосък барабан с лицеви части от текстуриран гранитогрес и сърцевина от тънки метални елементи. Уредът предвижда свободното спускане на шепа речни камъчета директно над инструмента и тяхното промушване през кухината от въздух и метални „пирони“. По този начин се създават мелодични звуци преди изпадането на камъните от дъното на уреда върху тревата.

 
Източник: Think Forward

 
Снимка: Think Forward

Инсталация „тръбни камбани“. Медитативна музикална инсталация от дървени елементи, фиксирани с верижна връзка. Инсталацията наподобява ударен музикален инструмент, който произвежда различни по тоналност звуци посредством различната дължина на елементите.

 
Източник: Think Forward

Инсталация „звук от ехо“. Инсталацията представя по интерактивен начин пътя на звука по метална поцинкована тръба, частично вкопана. Двата края на тръбата са позволявайки да говорите в тях, като звукът стига от единия до другия край.

 
Източник: Think Forward

Воден елемент. В центъра на парка се изгражда декоративен воден елемент със скулптурна композиция. Елементът създава медитативен воден шум – ромолене, което формира звуковата идентичност на парковата атмосфера.

 
Източник: Think Forward

СИНТЕЗ НА ПАРКОВАТА СРЕДА С ИЗКУСТВАТА

В синтеза на продуктовия дизайн с природни материали се търси възможност за естетично рециклиране на дървесината на изсъхнали дървесни екземпляри от парка и превръщането им в паркова мебел.

 
Източник: Think Forward

ПРИРОДОСЪОБРАЗНОСТ

Рециклирана настилка. Алеите са изградени от гранитни павета, демонтирани и съхранявани от Община Бургас по време на реконструкции на стари улици.

 
Снимка: Think Forward

Рециклиран мулч. Настилката е изработена от дървесината на изсъхнали дървесни видове в парка.

 
Снимка: Think Forward

Рециклирана дървесина. Дървените пейки и съоръжения са изработени от дървесината на изсъхнали дървесни видове в парка.

 
Снимка: Think Forward

Рециклирани гранитни плоскости. Пейките с тактилни гранитни елементи са изработени от гранитни отпадъци, предоставени от бургаски производител.

 
Източник: Think Forward

Климатичен комфорт. Перголите с увивна растителност, както и новозасъдените дървесни видове, спомагат за осигуряването на климатичен комфорт в парка.

 
Снимка: Think Forward

Ново биоразнообразие. На дървета в парка са монтирани два хотела за насекоми.

 
Снимки: Think Forward

Звукова идентичност. Естествената денивелация на терена изолира парка от шумовото градско замърсяване. В допълнение водният елемент създава звук на ромолене, което формира звуковата идентичност на парковата атмосфера.

 
Снимки: Think Forward

В пространството са инсталирани енергоспестяващи осветителни тела, видеонаблюдение, както и фотоволтаична система, която захранва две зарядни станции за електромобили. Обособени са осем паркоместа за автомобили, от които пет са за лица с увреждания, а останалите три - за електромобили. Пейките са с възможност за зареждане на мобилни телефони и устройства. Осигурен е безплатен Wi Fi.

 
Снимка: Община Бургас

Градината е реализирана по проект "Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България", финансиран по програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014- 2021 година с водещ партньор Националния доверителен еко фонд.

 
Снимка: Община Бургас

Миналата година още един проект на Think Forward за обновяване на градско пространство в Бургас спечели отличие в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS. В проекта „Градско пространство за пълноценно здраве“ отново водещ беше човешкият фактор, а съвсем наскоро Think Forward получиха и специално отличие в конкурса „Български архитектурни награди 2023“ на Камарата на архитектите в България за Think Education Forward - концепция за архитектурно трансформиране на българско училище в рамките на 8 проекта, два от които в момента са процес на реализация.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Фонд за устойчиви градове отново е партньор на конкурса "Градолюбители"

Фонд за устойчиви градове отново е партньор на конкурса "Градолюбители"

Той подкрепя идеи и проекти в областите зелена енергия, чист въздух и транспорт, околна и градска среда, градски технологии и води

Разчистват бъдещата градинка на ул. "Яна Язова" в София

Разчистват бъдещата градинка на ул. "Яна Язова" в София

Това е първата стъпка към създаването на ново общинско зелено пространство в квартал "Витоша ВЕЦ Симеоново" от много време насам

Започна проектирането на ремонта и реконструкцията на парк "Младост" във Варна

Започна проектирането на ремонта и реконструкцията на парк "Младост" във Варна

Паркът от близо 20 декара се намира между ул. „Мечтание“ и детските градини „Морска звездица“ и „Синчец“

Една от най-добре запазените крепостни стени в България разкриват на Мисионис

Една от най-добре запазените крепостни стени в България разкриват на Мисионис

Разкрити са още сграда и улица, а след очаквано прехвърляне на обекта на Община Търговище ще може да се мисли и за кандидатстване по проекти за социализирането му