Водещ германски технологичен концерни и ВМЗ ще строят завод за барут и боеприпаси у нас

436

Производствената база в района на Сопот ще обхване площ от около 100 хектара


Вчера Rheinmetall и българската компания ВМЗ (Вазовски машиностроителни завод) подписаха в Министерския съвет стратегически договор за изграждане на завод за барут и боеприпаси. Общата инвестиция в съвместното предприятие възлиза на приблизително 1 милиард лева – една от най-значимите инвестиции в производството на боеприпаси през последните години. Rheinmetall държи 51% дял в съвместното предприятие, а ВМЗ - 49%.

„С подписването на този договор поставяме началото на едно стратегическо партньорство между българската държава и германския технологичен концерн, което ще промени бъдещето на българската отбранителна индустрия“, заяви министър-председателят Росен Желязков. Той изтъкна, че инвестицията ще насърчи технологичния трансфер, научното сътрудничество и регионалното развитие, като основа за устойчиво икономическо партньорство. 

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов заяви, че проектът бележи нова фаза в развитието на българската индустрия и ще даде силен импулс за модернизацията ѝ. „С подписването на този договор поставяме началото на едно стратегическо партньорство между българската държава и германския технологичен концерн, което ще промени бъдещето на българската отбранителна индустрия“, каза Дилов. „Проектът ще ни даде възможност да изградим устойчив и независим отбранителен капацитет, който ще подкрепя сигурността на целия регион“, добави министърът.

Главният изпълнителен директор на „Райнметал“ Армин Папергер изрази удовлетворение от бързия напредък и високото ниво на сътрудничество с българската страна. „Скоростта на България е както никога досега. Още с втората ни среща създаваме един от най-добрите заводи в Европа,“ заяви Папергер. Той подчерта, че Европа и НАТО имат нужда от 50 милиона муниции, а България ще има своя значим принос. Папергер отбеляза, че заводът ще бъде изграден в рамките на 14 месеца, като благодари на българското правителство и на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за подкрепата и координацията.

С реализацията на завода ще бъдат създадени около 1000 нови работни места, а България ще възстанови ключов елемент от своя отбранителен капацитет. Производството ще обхваща барут, 155-милиметрови артилерийски снаряди и модулни зарядни системи по най-съвременни технологични стандарти.

Подписването на договора става няколко месеца след като германският концерн за първи път погледна към България. Първите контакти с правителството са осъществени през февруари на конференцията по сигурността в Мюнхен. Месец по-късно Папергер пристигна на изненадващо посещение в страната, а малко след това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заговори, че целта на визитата е изграждане на съвместно предприятие за производство на взривни вещества.

ОЩЕ НОВИНИ

Официално откриха новата джамия в Кърджали и религиозният комплекс около нея

Официално откриха новата джамия в Кърджали и религиозният комплекс около нея

Джамията е завършена и отворена през 2021 година, но отлагането на официалното откриване вероятно е свързано и със завършването на комплекс и организационни въпроси

Камарата на архитектите проведе работна среща с кмета на Столична община по повод предложената реформа в сферата на устройственото планиране и градската среда

Камарата на архитектите проведе работна среща с кмета на Столична община по повод предложената реформа в сферата на устройственото планиране и градската среда

От администрацията заявиха, че ще отговорят писмено на коментарите на КАБ и ще отразят изразените становища в нова структура, която да бъде внесена в Общинския съвет в най-скоро време 

Столична община и УАСГ започват работа по съвместна стажантска програма

Столична община и УАСГ започват работа по съвместна стажантска програма

Студенти от университета ще имат възможност за професионално развитие в направление „Обществено строителство“

Забавянето в пускането в експлоатация на минералната баня "Овча купел" се дължи на неуредена собственост върху терена

Забавянето в пускането в експлоатация на минералната баня "Овча купел" се дължи на неуредена собственост върху терена

Въпреки че Националната болница по физикална терапия и рехабилитация е дала принципно съгласие за учредяване на право на преминаване върху терена, който се споделя със Столична община, спорът за стойността му все още се решава