„Софияплан“ финализира стратегията “София играе”

104

Стратегията цели да зададе нова визия за местата за игра в Столична община и начините за тяхното създаване, адаптация и поддръжка


Стратегията „София играе“ е възложена на „Софияплан“ от главния архитект Здравко Здравков по инициатива на Направление “Зелена система, екология и земеползване” и е разработена от мултидисциплинарен екип в диалог с районните администрации, образователни институции, външни експерти, сертифициращи и неправителствени организации. Активна роля в създаването ѝ има сдружение "Безопасни детски площадки". Документът е предложен за разглеждане от Столичен общински съвет.


 
Визията на стратегията “София играе” е фокусирана в създаване на привлекателни места за развитие на децата и младите хора, включвайки в този процес изграждането на устойчиви местни общности, базирани на разбирателство, взаимопомощ и подкрепа. Стратегията съдържа анализи на пространственото разпределение на местата за игра, отговорностите, физическото състояние на обектите и собствеността на терените. Разгледани са демографското покритие, взаимодействието с околната среда, както и пешеходната достъпност до тях. Предварителната оценка на въздействието на стратегията включва и икономически анализ, който разглежда разпределението на необходимите ресурси за срока на действие на стратегията (до 2030 г.), както и разпределението на средства по съответните приоритетни области на въздействие.

Екипът на „Софияплан“ създава и онлайн карта на местата за игра, която включва информация за общото състояние на обектите, годината на изграждане или реконструкция, възрастовата група, за която са подходящи съоръженията, както и стопанина на мястото.  


 
Данните показват, че на територията на Столична община към юни 2021г. има 1 779 места за игра при население 1 308 412, което е в пъти повече от Копенхаген или Виена, но състоянието на голяма част от площадките е лошо, а ресурсите за поддръжка и обновяване са недостатъчни. Според „Софияплан“ местата за игра и грижата за тях трябва да се преосмислят, така че да отговарят на нуждите, да позволяват качествено изпълнение и поддръжка, да имат териториално разпределение, отговарящо на демографията, и да активират включване и припознаване на тези места от жителите на Столична община.

ОЩЕ НОВИНИ

Стартира кампанията на Община Габрово "Да превърнем сивото в зелено"

Стартира кампанията на Община Габрово "Да превърнем сивото в зелено"

Инициативата е насочена към реализация на дейности по благоустрояване на обекти общинска собственост

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

В Севлиево откриха парк "Развигор" с декоративни арт пластики

Градината се намира между сградата на читалище „Развитие-1870” и хотел „Севлиево Плаза”

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Античният град Диоклецианополис в Хисаря посреща първите си гости

Ръководител на проекта е арх. Пламен Михалски, археолог е Митко Маджаров, а проектант - Маринела Георгиева – Трифонова

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Предстои дискусия за съвместяването на жилищни и производствени територии

Събитието на 25 април в София е организирано от Съюза на урбанистите в България