Белгийска компания ще инвестира 1,1 млрд. евро в Стара Загора, Бургас и Пловдив

121

В Пловдив ще бъде построена изследователска и развойна база, в Стара Загора е предвидено да има завод за производство на литиево-йонни батерии, а в Бургас - за рециклиране на батерии


Снимка: ABEE

Нова мащабна инвестиция в размер на 1,1 млрд. евро ще бъде реализирана в Стара Загора, Бургас и Пловдив. Това обяви вчера министър-председателят акад. Николай Денков, след като се срещна с президента и основател на белгийската компания „ABEE“ (Avesta Battery & Energy Engineering) Ношин Омар.

Инвестиционното намерение е за производство на ново поколение батерии, които намират широко приложение в автомобилната индустрия. То ще се реализира през следващите 3 до 5 години, като поетапно ще се изграждат трите му основни елемента. В Пловдив ще бъде построена изследователска и развойна база, където ще бъдат подготвяни и висококвалифицираните специалисти от България за проекта. Най-големият дял от инвестицията ще бъде реализиран в Стара Загора, където е предвидено да има завод за производство на литиево-йонни батерии. Заводът ще има възможност да увеличи капацитета си на производство от 10 до 20 гигавата годишно. Третият компонент е свързан с извличането на метали, които да бъдат влагани в производството на батериите. Благодарение на инвестицията ще бъдат разкрити повече от 1000 работни места.

„Говорим за кръгова икономика – трите компонента се допълват взаимно“, изтъкна премиерът акад. Николай Денков. От своя страна президентът на компанията „ABEE“ Ношин Омар посочи, че става дума за производство с нисък въглероден отпечатък, което изцяло се вписва в европейското усилие за борба с климатичните промени. Рециклирането също ще се извършва по екологосъобразен начин. Амбицията на инвеститорите е в Пловдив да бъде създаден най-големият научноизследователски център, който ще постави България на картата на иновациите.

ОЩЕ НОВИНИ

От 5 септември основният ремонт на Дунав мост при Русе продължава в 320-метров участък

От 5 септември основният ремонт на Дунав мост при Русе продължава в 320-метров участък

Трафикът ще преминава двупосочно в обновеното трасе в посока България

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

IPA - Architecture and more са победители в конкурса за архитектурен проект за ново основно училище в столичния квартал "Манастирски ливади – изток"

Жури от 15 души, представители на съсловни организации, институции и академични среди прегледа над 30 оферти

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Напредва изграждането на пистата за моторни спортове близо до Самоков

Първите състезания са планирани за октомври-ноември, а официалното откриване на целия комплекс се очаква през февруари-март догодина

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Областният управител на София прехвърля два имота на район "Изгрев" по бившата жп линия

Това е възможност Столична община да започне реализацията на Зеления ринг от гара “Пионер” до ВТУ “Тодор Каблешков”, а за района - за изграждането на детска градина