Добрият пример на Испания: Закон за качеството на архитектурата

476

Генералният секретар по „Градоустройство, жилищно строителство и архитектура“ в Министерството на жилищното строителство и градоустройството в Испания арх. Иняки Карнисеро представи закона на кръгла маса, организирана от КАБ


Новият испански Закон за качеството на архитектурата беше представен на кръглата маса „Практикуване на професията архитект в Испания и Германия“ на 2 април по инициатива на Камарата на архитектите в България (КАБ). Кръглата маса бе финалното събитие на Международните дни на европейската регулирана професия Архитект.

„Това е може би най-прогресивният, най-добрият закон в Европа, третиращ проблемите на архитектурната професия. Приет е с пълно единодушие в испанския парламент, което е трудно постижимо у нас. Ще се радвам, ако българските депутати проявят интерес към закона, защото е много важно да са информирани какви нормативни документи се приемат в Европа“, каза при откриването на кръглата маса арх. Владимир Милков, председател на КАБ.

„Това е първият закон в Европа, който налага принципите на новия европейски Баухаус – естетика, устойчивост, приобщаване. Законът има положително влияние върху обществото. Подобрява качеството на живот, стимулира икономическото развитие, социалното взаимодействие, опазва културните стойности“, каза арх. Карнисеро, който е сред водещите експерти в процеса по изработване на нормативния акт.

Законът за качеството на архитектурата е пример за диалог и консенсус, защото в създаването му участват 165 представители на организации и институции. Процесът е публичен – в рамките на две години са ангажирани професионалисти от различни сектори, организирани са целеви групи, създадена е интернет страница, получени са много предложения. Това позволява изработването на всеобхватен нормативен документ, който цели да развие интердисциплинарното взаимодействие между архитекти, инженери, геодезисти и всички участници в процеса. На финалния етап законът е одобрен от Съвета на министрите на 8 юни 2022 година.

РЕЗЮМЕ НА ЗАКОНА, ПРЕВЕДЕНО НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, МОЖЕТЕ ДА ИЗТЕГЛИТЕ ТУК.

„Решихме да направим тази кръгла маса, защото в България има сериозни проблеми в сектора. Първо, усложняването на инвестиционния процес с много участници, специфики и дисциплини доведе до избледняване на функцията на архитекта в контекста на неговата основна задача. Второ, прекомерната административна тежест, свързана често пъти с корупция. Третото е прекомерното сепариране и монополизиране на нови модерни функции и специалности, които поставиха като табу своето задължително участие в инвестиционния процес и ограничиха функцията на архитекта. Поради това КАБ предприе инициатива за реформа в законодателството“, обясни зам.-председателя на КАБ проф. д-р арх. Борислав Борисов, който бе водещ на панела.

Дискутирани бяха и редица теми, свързани с достъпността до качествени жилища, необходимостта от държавно субсидиране на жилищното строителство и регулиране на луксозното строителство, практиките в Испания и Германия относно архитектурните конкурси и обществените поръчки, поддържането на стария сграден фонд и изграждането на достъпна среда за хора с увреждания.

Видео запис от събитието можете да гледате тук. Панел 3 започва на 3:36 минута в записа.

ОЩЕ НОВИНИ

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Предстои обновяване на гарите Шумен, Образцов чифлик и Ветово, скоро и гара Нова Загора ще бъде преобразена

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

В рамките на проекта се предвижда инвеститорът да вложи собствени средства в цялостното облагородяване на инфраструктурата около терена

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Творчеството му се отличава с чувствителност към социалния, исторически и природен контекст на заобикалящата го среда, като съчетава традиция и съвременност, локална специфика и универсална приложимост

В Свищов започна реализирането на проект за създаване на три нови социални услуги

В Свищов започна реализирането на проект за създаване на три нови социални услуги

На мястото на стара компрометирана сграда ще бъдат изградени три нови