Изложбата "Госпожо архитект," гостува в Стара Загора

91

Събитието е част от честванията по случай 90-годишнината от откриването на Халите по проект на арх. Елена Варакаджиева и екип


Турнето на изложбата „ГОСПОЖО АРХИТЕКТ,“ (запетайката в заглавието не е грешка1) продължава своя път сред сгради, проектирани от жени-архитектки. След София, Бургас, Казанлък и село Широка Лъка изложбата може да бъде видяна и в Стара Загора. Събитието е част от честванията по случай 90-годишнината от откриването на Халите в града по проект на архитектите Елена Варакаджиева, Генчо Скордев и Петко Цветков.

Изложбата е организирана от Гьоте-институт България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“. Тя е посветена на 20 любопитни портрета на жени, които имат своя принос за архитектурата на XX век в два различни контекста.

Преди повече от 100 години жените по света стъпват на територията на едно от най-предизвикателните изкуства – архитектурата. Територия отчасти прогресивна и революционна, но и до голяма степен консервативна и ограничена. Преди да навлязат в нея обаче жените в Европа първо трябва да отвоюват правото си на образование, а после и дипломите си. Но със завършване на висшите училища трудностите за тях съвсем не приключват. Те тепърва трябва да се утвърдят в сфера, изпълнена не само с предразсъдъците на инвеститори и колеги, а и с финансови ограничения и естетически рамки.

Изложбата се състои от две части, които рисуват паралели между българския и германския контекст за първите жени в архитектурата. Съдържанието маркира различни детайли от широкия социален, обществен и политически спектър от живота им. Понякога те са пионерки, вдъхновени от модернизма или социалните движения, друг път - убедени феминистки, а все по-често и успешни предприемачи.

Първата част на изложбата се фокусира върху германската реалност и е плод на труда на Германския архитектурен музей oт Франкфурт на Майн. А втората е съвсем логичното родно допълнение към темата, съставена от Фондация „Български архитектурен модернизъм“ – организация, която през последните години има изключителен принос за популяризирането на добрите архитектурни примери от междувоенния период у нас.

1Екипът на изложбата е наясно, че въпросите, които поставя, са повече от отговорите, които все още са в процес на обществено преработване и осмисляне. Именно заради това поставя пунктуационна закачка в заглавието на българската изложба, с която да остави една недостатъчно проучена тема отворена.

Изложбата ГОСПОЖО АРХИТЕКТ, (FRAU ARCHITEKT) ще бъде открита на 3 февруари (събота) от 14:00 часа в Художествена галерия – Стара Загора и продължава до 25 февруари. Архитектурна разходка ще се проведе на 17 февруари (събота) от 11:00 часа. На откриването на изложбата ще присъства Теодор Караколев, един от основателите на фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съставител на българската част от изложбата, реализирана в съавторство с Васил Макаринов, който за съжаление почина едва на 37 години преди около четири месеца.

ОЩЕ НОВИНИ

Възможно ли е създаването на системна и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната?

Възможно ли е създаването на системна и предвидима във времето политика за обновяване на жилищния фонд в страната?

Ще чуете мнението на редица експерти по време на Национален жилищен форум за декарбонизация на сградите, който Хабитат България организира на 15 април

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

Ресторантът се вписва органично във всеки контекст - от модерна архитектурна среда до исторически градски райони

В столичния район "Слатина" се предвижда проектирането и изграждането на детска градина

В столичния район "Слатина" се предвижда проектирането и изграждането на детска градина

На последното си заседание Столичният общински съвет даде съгласие за прилагане на намалени разстояния при изграждането й

Студентка от УАСГ представи на кмета на Шумен своята визия за недовършената кула в центъра на града

Студентка от УАСГ представи на кмета на Шумен своята визия за недовършената кула в центъра на града

Сградата частна собственост е на 18 етажа над земята и още 6 подземни и от години стои неизползваема