Младежи дискутират обновяването на пространства в безплатни уебинари

59

Събитията се провеждат на английски език


Млади хора и представители на младежки и неправителствени организации, училища и общини могат да се включат в безплатни онлайн семинари за пространствено обновление. Срещите ще се състоят през март и април в рамките на международния проект „Изграждане на европейски диалог за увеличаване на младежкото участие в извънградските райони“ (Рlace Оut), съобщават от Община Габрово.

Инициативата е насочена към повишаване на младежката активност и лидерство в извънградските райони на Европейския съюз. Чрез прилагането на градското възстановяване – концептуална рамка за подобряване на физическите и екологичните аспекти на районите, проектът цели да насърчи младите хора в ръководенето на политики за възстановяване на селските територии в Европа.

Първият уебинар вече мина, а в платформата за записване предстоят:

  • 27 март (сряда) от 17:00 часа българско време – „Европейски проектен дизайн за възстановяване на пространства“. Запазете място тук.
  • 3 април (сряда) от 17:00 часа българско време – „Културно-ориентирано регенериране на пространства в Европа“. Запазете място тук.
  • 10 април (сряда) от 17:00 часа българско време – Семинар: „Процеси на участие и съвместно проектиране за регенерация на пространства“. Запазете място тук.
  • 17 април (сряда) от 17:00 часа – Работилница: „Комуникация, ангажираност и изграждане на общност“. Запазете място тук.
  • 24 април (сряда) от 17:00 часа – „Колаборативни пространства за съвместна работа в извънградски райони“. Запазете място тук.

Основната цел на „Place Out!“ е възраждането на райони чрез възможности за учене на младите хора, живеещи в тях. Празни площи, пусти училища, фабрики или земи могат да окажат отрицателно въздействие върху качеството на живот, но са и неизползван потенциал и пропуснати ползи за местните общности.

За да не останат занемарени, се дава гласност на вдъхновяващи трансформации, при които подобни пространства са се превърнали в примери на положителна промяна. Изоставени сгради се възраждат в оживени обществени комплекси, в които се провеждат събития. Творчески центрове се преобразяват артистично, привличайки туристи и засилвайки културната идентичност на територията. Обществени пространства получават нов живот като места за отдих, младежки зони, паркове, детски площадки и зелени площи, насърчавайки физическото и психическото развитие.

Съвместните действия на десет партньора по проекта се провеждат в четири територии в Испания, Гърция, Италия и България.

ОЩЕ НОВИНИ

Предстои обществено обсъждане за изграждане на парк в ж.к. Красно село в София

Предстои обществено обсъждане за изграждане на парк в ж.к. Красно село в София

Предвиждат се зони за отдих, игра и социални дейности в зелената площ пред 20-а поликлиника

Години наред продължава да се бави актуализацията на Общия устройствен план на София

Години наред продължава да се бави актуализацията на Общия устройствен план на София

Необходимо е преминаване от частични изменения на ПУП към цялостни подробни устройствени планове на квартали и населени места в общината, смятат от Екипът на София

В парк "Артилерийски" в Стара Загора откриха монумент със спътника "България 1300"

В парк "Артилерийски" в Стара Загора откриха монумент със спътника "България 1300"

Основен генератор на идеята е проф. Митко Гогошев, а неговите внучки Цветелина и Пламена Гогошеви са архитекти и проектанти на монумента