Носители на "Български архитектурни награди 2024" ще участват в конференция "Баухаус: наследство и трансформация"
Събитието ще се проведе на 28 ноември в полския град Краков
Носителите на „Български архитектурни награди 2024“ в категория „Опазване на културното наследство“ ще участват в конференцията „Баухаус: наследство и трансформация“, която ще се проведе на 28 ноември в Краков, Полша. Шестимата архитекти, които ще посетят форума, са носители на голямата награда, както и на трите специални отличия в шестото издание на конкурса на КАБ. Това са арх. Андрей Ходкевич, арх. Цвета Несторова, арх. Петкана Бакалова, арх. Милена Каменова, арх. Георги Бачев и арх. Добринка Петкова. Повече за победителите в „Български архитектурни награди 2024“ вижте тук.
Програмата на конференцията включва и посещение на архитектурните забележителности в Краков с цел обмяна на професионален опит и споделяне на добри практики по опазването на наследството.
Международната конференция „Баухаус: наследство и трансформация“ се организира от Съвета на архитектите в Европа (АСЕ) и Европа Ностра, с подкрепата на Международен културен център в Краков. Форумът е съфинансиран по програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз. Българското участие в международното събитие се осъществява с финансовата подкрепа на „Кауфланд България“ и Камарата на архитектите в България (КАБ). Може да проследите събитието на живо в Youtube канала на ACE.
Европа има богато и многопластово градско наследство, което отразява дългата и сложна история на континента. Значителна част от него се сблъсква с много предизвикателства, включително изменението на климата и липсата на достатъчна поддръжка. Опазването и качественото обновяване на културното наследство може да донесе множество ползи на обществото и бъдещите поколения. Необходимостта от подобряване на жизнените пространства и повишаване на стойността им като наследство изисква сериозни инвестиции и ангажираност от правителства, общности и професионалисти.
В Европа значителна част от сградния фонд е построен преди въвеждане на стандартите за енергийни характеристики. Около 75% от застроената среда се счита за енергийно неефективна и трябва да бъде реновирана, за да отговоря на европейските изисквания за климатична неутралност до 2050 г. Със стратегията Renovation Wave, Директива EPBD и новия европейски Баухаус, Европейският съюз поема предизвикателството да подкрепи радикална трансформация на застроената среда, за да я направи по-енергийно и ресурсно ефективна.
Както Европейският съюз, неговите институции, държави-членки, региони и градове предпримат мерки за трансформация на сградния фонд, така и конференцията, организирана от АСЕ в партньорство с Европа Ностра, си поставя следните цели: повишаване на осведомеността сред политиците и заинтересованите страни относно предизвикателствата пред културно-историческото наследство, споделяне на добри практики и иновативни решения за опазване, модернизация и регенериране на ценните обекти.