Откриването на Небет тепе ще бъде след Нова година

9

Протоколът на комисията по Закона за културното наследство вече е в общината и остава обектът да мине и държавната приемателна комисия


Източник: БНР

Втора комисия с представители на НИНКН и Инспектората към Министерството на културата посети на 3 декември Небет тепе. На място експертите се запознаха с реставрационно-консервационните дейности и инспектираха пропуските, които трябваше да бъдат отстранени от екипа на проекта, съобщи БНР.

Научният ръководител по археология София Христева от Регионалния археологически музей Пловдив съобщи, че всички проблемни въпроси са решени и по-скоро становището ще е положително. Крайното заключение ще бъде дадено от МК и това може да се очаква през януари или февруари.

Това лято първата комисия констатира пропуски, описани в 11 точки. Сред тях бяха проблеми с фугирането на крепостната стена, необходими насипи за защита на градежите, соли и течове по Тайния вход на Небет тепе. Наложително беше да се изградят склонове-шкарпове около зидовете на обекта и беше посочено, че растителността (предимно бръшлянът) е опасна за археологията и трябва да се отстрани.

Сред забележките бяха и да се изместят водосточни тръби от покрива на средновековната щерна (за събиране на вода), тъй като дъждовната се изливала в зидовете.

В първия протокол на комисията не присъстваше спорната ограда на Небет тепе, като този въпрос трябваше да се разглежда от Държавната приемателна комисия.

В момента Небет тепе е почти достъпно за посетители, тъй като основният вход е затворен, а туристите обикалят отляво покрай оградата, което не е особено безопасно, видя Citybuild.bg.

Снимки: Citybuild.bg

Проектът "По крепостните стени на Филипопол" е на стойност 9,3 млн. лева по ОП "Региони в растеж". Три са обектите в него – откритата наскоро реставрирана Източна порта на Филипопол, подходите към хълма и самото Небет тепе. Работата по него започна след години забавяне през август 2022-а. Целият комплекс Небет тепе ще бъде стопанисван и управляван от Регионалния археологически музей.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Церемонията по награждаването ще се състои по време на Архитектурно-строителната седмица на 27 март 2025 година в Интер Експо Център в София

Citybuild.bg Citybuild.bg
Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Той награждава най-добрите постижения през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков