Предстои конкурс за пешеходен и велосипеден мост между двете части на Южен парк над ул. „Бяла черква“ в София
Това е един от проектите във връзка с кандидатурата на София за „Зелена столица на Европа“ 2024, като през юли ще стане ясно дали тя ще е сред финалистите
До дни ще бъде обявен архитектурен конкурс за пешеходен и велосипеден мост между двете части на Южен парк над ул. „Бяла черква“. „Това е един от приоритетните проекти, който беше одобрен за изпълнение от Столичния общински съвет във връзка с кандидатурата на София за „Зелена столица на Европа“ през 2024г., каза вчера кметът на София Йорданка Фандъкова по време на международната конференция URBAN GREEN, която се проведе едновременно онлайн и присъствено (във Военна академия "Г. С. Раковски").
„Работим по редица проекти за залесяване, развитие на зелени градски пространства, разширяване на велосипедни и пешеходни връзки. През тази и следващата година предстои да бъде разширена велосипедната мрежа, като ще бъдат изградени нови велоалеи, които да свържат кварталите „Люлин“ и „Дружба“ с централната градска част и Зеления ринг, както и в северна посока – продължението на велоалеята по бул. „Дондуков“ ще достигне през моста Чавдар до ул. „Черковна“. Реализираме редица инициативи, с които включихме софиянци в усилията ни за по-зелен град – залесихме заедно с гражданите 100 хиляди дървета до бившето депо „Суходол“, тази година продължаваме залесяването в землището на с. Негован, а инициативата „София избира“ тази година проведохме с фокус „Зеленото“, каза кметът.
Според Столична община София постепенно подобрява качеството на въздуха. За трета поредна година (от 2019 до 2021) тя изпълнява нормата за средногодишна концентрация от 40 микрограма на кубичен метър за ФПЧ10. „Остава да постигнем и другия показател – брой дни в годината с превишения на средноденонощната норма за ФПЧ10 от 50 микрограма на кубичен метър. За него тенденцията също е положителна, като през миналата година само на една от станциите е регистрирано превишение на нормата повече от допустимите 35 дни годишно“, каза още кметът и съобщи, че в края на април София спечели място сред 100 общини, участващи в европейската мисия за въглероднонеутрални градове до 2030-та година. "Това ни дава възможност в следващите 8 години да получим финансиране за изследвания за иновации, както и предимство в надпреварата във всички европейски фондове, свързани със Зелената сделка“, каза кметът.
През юли ще стане ясно дали София е сред финалистите за наградата „Зелена столица на Европа“ през 2024г., каза по време на форума координаторът на Програма „Зелена София“ към Столична община Елица Панайотова. „Участието ни не е самоцелно, защото дава възможност да приоритизираме целите и да мотивираме администрацията, компаниите и гражданите“, каза Панайотова и припомни различни инициативите на общината. Това са създаването на Речен площад “Лъвов мост“ (в рамките на програмата “София избира”); Речен парк Манастирски ливади (ПУП трябва да бъде внесен за одобрение в СОС); озеленяване на училищните дворове (започнати са първите проекти); микромобилност (разширавяне мрежата на тротинетки и в кварталите); Зелена линия (за един от участъците се избира изпълнител, а за другия се очаква решение на съда във връзка с обжалване).
50% от българите са чували за климатичната криза, но около 70% не могат да посочат причините за нея. Затова е необходимо да организираме събития, особено насочени към децата, за по-голяма информираност на гражданите, каза Панайотова.