РЕКИТЕ НА СОФИЯ е единственият проект от България, отличен с престижната награда Europa Nostra за културно наследство

460

Независими комисии и експертно жури оцениха кандидатурите, подадени от организации и лица от 36 европейски държави


Европейската комисия и организацията Europa Nostra обявиха тазгодишните носители на Европейските награди за културно наследство (Наградите Europa Nostra), финансирани от програма „Творческа Европа“. Наградени са 30 значими постижения от 18 страни в 5 категории (вижте всички победители тук). Носителите на наградите са определени от жури, съставено от експерти по културно наследство от цяла Европа.

РЕКИТЕ НА СОФИЯ е единственият победител от България тази година (в категорията „Ангажиране на гражданите и повишаване на осъзнатостта“). Чрез архитектурни интервенции и културни и образователни събития проектът на фондация КОЛЕКТИВЪТ превръща изкуствените речни корита на София в публично достъпни пространства (за първи път от 80 години) и увеличава тяхната видимост. Благодарение на инициативата много граждани, институции, частни компании и неправителствени организации се застъпват за това Столична община дългосрочно да възстанови реките като зелени обществени пространства. Инициативата е спонсорирана от частни социално отговорни бизнеси и от общината.

Реките Перловска и Владайска определят градоустройството на София още от 19-ти век. През 1930-те и 40-те години са канализирани в изкуствени корита от дялан камък, които са обявени за недвижимо културно наследство през 1988г., но въпреки този си статут остават недостъпни за гражданите и пренебрегнати от институциите. Първоначално коритата са замислени като градска инфраструктура и природа в града,  но заради застрояването и затрудненият достъп тази тяхна функция едва сега се възвръща.

Инициативата РЕКИТЕ НА СОФИЯ създава временни точки за достъп, както и сцени, павилиони и градска мебел и организира вече две поредни години фестивали с разнообразна културна, образователна и спортна програма. Провеждат се и работни групи с архитекти, урбанисти и студенти в диалог с главния архитект на столицата. Инициативата променя нагласата на хиляди граждани, както и на институциите, и превръща реките в зона с културно, природно и обществено значение.

Журито на Европейските награди за културно наследство коментира: „РЕКИТЕ НА СОФИЯ е отличен пример за включване на местната общност и гражданско участие. Със сравнително малък бюджет и с финансиране от общината и социално отговорни компании, те успяват да трансформират градската среда. Инициативата има добра устойчивост и възвръщаемостта на инвестицията е много голяма. Инициативата може да се прилага на повече места и е добър пример за други градове в Европа“.

РЕКИТЕ НА СОФИЯ тази година са класирани и като финалист за наградите на Новия европейски Баухаус, които отличават красиви, устойчиви и обществено значими постижения в дизайна и градоустройството. Фондация „Колективът“ вече развива подобни проекти и в други градове, а нейното предложение за създаване на “Речен площад Лъвов мост” беше одобрено по програмата „София избира“ на Столична община.

Във връзка с обявяването на победителите европейският комисар Мария Габриел каза: “Сърдечно поздравявам всички лауреати на тазгодишните награди за европейско наследство (наградите Europa Nostra) за изключителното качество на тяхната работа и тяхната отвореност към иновациите. Настоящата 2022 година е специална, тъй като празнуваме 20-ата годишнина на Наградата на Европейския съюз за културно наследство, която се превърна в най-изтъкнатата награда за европейската общност в областта на наследството. Много от наградените инициативи демонстрират огромния интерес и ангажираност на младите хора към нашето наследство, нашата история и нашата културна идентичност, което е особено актуално в настоящата Европейска година на младежта. Специално отбелязваме двамата украински лауреати. Програмата Творческа Европа, която съфинансира наградите, работи за насърчаване на културата и творчеството в изграждането на приобщаващи и сплотени общества, основани на нашите основни европейски ценности”.

Изпълнителният президент на Европа Ностра проф. д-р Херман Парцингер заяви: “Тазгодишните получатели на наградата представят убедителни доказателства за това как нашето културно наследство ни свързва отново с природата, помага ни да създадем чувство за принадлежност и място и е неразделен градивен елемент в развитието на кръговата икономика, която поддържа устойчив и приобщаващ начин на живот. Поздравявам тези изключителни победители – професионалисти и ентусиасти – за тяхната основополагаща работа, достойна за похвала”.

Награждаването ще се състои на 26 септември в Прага на специална церемония за връчване на Европейските награди за наследството, която ще се проведе в наскоро реставрираната Държавна опера. По време на церемонията ще бъдат обявени лауреатите на Гран при и носителят на наградата Обществен избор, избран измежду тазгодишните печеливши проекти и имащи право да получат по 10 000 евро всеки. От средата на август до средата на септември може да гласувате онлайн за наградата „Обществен избор“ и да мобилизирате подкрепата си за победителя (победителите) от своята или друга европейска държава.

ОЩЕ НОВИНИ

Районните кметове във Варна са готови с докладите си за малките инфраструктурни ремонти

Районните кметове във Варна са готови с докладите си за малките инфраструктурни ремонти

Кметът Благомир Коцев изиска от тях да предоставят в едноседмичен срок списък с местата и обектите

Ще разширяват и надстрояват сградата на детска градина "Фют" в столичния район "Лозенец"

Ще разширяват и надстрояват сградата на детска градина "Фют" в столичния район "Лозенец"

Ще бъдат разкрити две допълнителни градински групи и ще се обособи физкултурно-музикален салон

До момента в 8 детски градини и едно училище в столицата са установени вредни азбестови материали

До момента в 8 детски градини и едно училище в столицата са установени вредни азбестови материали

До 31 май комисия към всеки район ще провери сградния фонд на всички общински учебни заведения, за да се предприемат мерки

Като част от нова програма на Столична община се предвижда преобразяване на дворовете на две училища в район "Сердика"

Като част от нова програма на Столична община се предвижда преобразяване на дворовете на две училища в район "Сердика"

Междувременно днес Столичният общински съвет одобри средства до 500 хиляди лева, с които 10-15 учебни заведения да направят своите дворове по-зелени