5architects разработват интериорния проект за Културния център в бъдещия Образователен комплекс "Шалом" в София

1578

Той ще обедини училище, детска градина с ясла, Културно-образователен център, спортна зала и две STREAM лаборатории


Визуализация: ИПА

В проекта за Образователен комплекс “Шалом”, който вече се реализира до пазара "Димитър Петков" в София, студио Lusio проектира интериора на училището с библиотека и спортна зала, както и детската градина с ясла. Работата е в синхрон с 5Архитекти, които работят по интериорния дизайн на Културния еврейски център към комплекса.

Фоайе (етаж 1)

Фоайето ще е отворено атриумно пространство, със светлина от стъклените външни стени и с визуална връзка със залата за празненства. Различните зони на двете нива ще предлагат много функции, режими на ползване и визуални връзки. Настилката и рецепцията ще бъдат изпълнени от варовик, който ще бъде балансиран с естествено дърво, което покрива интериорната стълба и изгражда нейния парапет, както и парапета на цялата галерия.

Зала за събития (етаж 1)

Залата е проектирана така, че да бъдат възможни различни режими на използване, като ще може да се отделя от пространството на фоайето чрез стъклена стена на две нива. Системата за плъзгане и сгъване ще позволява цялата стъклена стена от първо ниво да бъде прибрана в единия си край и по този начин залата да бъде обединена с фоайето, създавайки още по-голямо пространство, което може лесно да се организира за различни събития. Мобилните телескопични платформи ще осигуряват допълнителна мултифункционалност, като се прибират в шкаф покрай задната стена на залата. Когато платформите са прибрани, пространството може да се използва за различни цели. Когато платформите са изтеглени, те осигуряват амфитеатрални места за по-добър изглед към сцената. 

Кафетерия (етаж 2)

Кафетерията ще е мястото, където по-възрастните и по-младите членове на общността се срещат, пият кафе или просто идват да играят табла. Настилката ще е естествен паркет, който, в допълнение към дървения материал на парапетите, създава усещане за уют. Кафенето ще се състои от бар, три различни зони с места за сядане и тоалетни. Една от стените е проектирана така, че да осигури място за фотоинсталация (по проект на Аглика Спасова) със снимки, училищно изкуство и други.

Работно пространство (етаж 3)

Офисът на ОЕБ „Шалом” на третия етаж ще е с предимно отворен план и гъвкав дизайн. Всички функции, които се нуждаят от повече уединение, са отделени от основното пространство чрез стъклени стени, които позволяват навлизането на светлина и визуални връзки с другите помещения. Площта е разделена на две основни зони, като зоната за срещи ще включва фоайе, зали за срещи, офиси на председателя и главния изпълнителен директор и салон за лейлидери. Подовата настилка ще е паркет, а масивната рецепция - от варовик. Мебелите за съхранение зад рецепцията ще разделят фоайето от салона за лейлидери, осигурявайки гардероб и шкафове за съхранение на вещи на посетителите. Подова настилка от мокет ще маркира границите на пространството и ще допринася за неговия акустичен комфорт.

Зоната за съвместна работа ще включва пространство с отворен план и работни бюра за 24 души, места за ниско сядане до прозорците, отделен офис за директорите на отделите и помощни пространства. Кухнята ще е отделена чрез сгъваема стъклена стена, която позволява тя да се отвори към общото помещение и да се използва за събития и офис събирания. Коуъркинг пространството е проектирано в ахроматични цветове в контраст с периферните му зони, които са обособени в топли цветове. Настилка от линолеум ще маркира коридора и ще го разделя от зоните от двете му страни. Открит таван с видими инсталации и акустични панели ще обединява всички зони и ще осигурява максималната възможна височина на пространството. Общите площи ще са кабинки за разговори, стая за фокусиране, стаи за срещи и екипни стаи. Две конферентни зали на горните нива (5-ти и 6-ти етаж) могат да бъдат използвани за курсове за обучение, лекции, по-големи срещи, дискусии и др.

Мадрихи хъб (етаж 4)

Мадрихите (водачи на група) ще имат собствено пространство с директен достъп до терасата на покрива. Хъбът е проектиран да бъде гъвкав и да предоставя различни възможности за използване. Осигурено е амфитеатрално сядане, а цялото друго обзавеждане е лесно подвижно, което улеснява трансформирането на пространството при провеждане на различни видове събития. Амфитеатралното сядане преминава през стъклената стена, превръщайки се във външна пейка. По този начин визуално обединява мадрихи хъба с терасата и в същото време създава удобно външно място за сядане. Сгъваема система от преградни стъклени стени позволява още по-добра връзка с терасата. В мадрихи хъба са осигурени също така две екипни стаи, кухненски кът и тоалетни.

Визуализации: Христо Христов и Михаил Топалов

ОЩЕ НОВИНИ

Pharmaceutical office осигурява различни работни пространства, места за срещи и колаборация

Pharmaceutical office осигурява различни работни пространства, места за срещи и колаборация

Интегрирането на естествена зеленина е добре развита линия, като всяка зона е подчинена на принципите на биофилния дизайн

На 19 септември ще представят голяма трансформация на Централния универсален магазин (ЦУМ) в София

На 19 септември ще представят голяма трансформация на Централния универсален магазин (ЦУМ) в София

Освен хотелска и търговска част, са предвидени музейни експозиции, заведения, СПА център, конгресна зона, бизнес център и детска работилница

Kyiv Design Week 2024 ще се проведe от 28 август до 4 септември

Kyiv Design Week 2024 ще се проведe от 28 август до 4 септември

Събитията ще се случват на повече от 10 места с участието на партньори и творчески бизнеси

Българската телеграфна агенция обновява сградата си в София и осигурява по-добра достъпност до нея

Българската телеграфна агенция обновява сградата си в София и осигурява по-добра достъпност до нея

Предвиждат се мерки за енергийна ефективност, обновяване на нюзрума, архива и читалнята, зона с новини на открито и 3D мапинг върху фасадата