Вижте какво предвижда проектът за ясла и детска градина в бъдещия Образователен комплекс "Шалом" в столицата

203

Целта на проектантите от Lusio е насърчаване на изследването, самостоятелността и сътрудничеството от най-ранна възраст


За всеки свой проект архитектурно студио Lusio прави много предварителни проучвания и работи по много варианти. Проектите не се свеждат единствено до самата образователна инфраструктура, а целят по-добро сътрудничество, по-малко агресия и повече креативност.

В проекта за Образователен комплекс “Шалом”, който вече се реализира до пазара "Димитър Петков" в София, студиото проектира интериора на училището с библиотека и спортна зала, както и детската градина с ясла. Работата е в синхрон с 5Архитекти, които работят по интериорния дизайн на Културния еврейски център към комплекса.

Визуализация: Mana studio

Детската ясла

Яслата ще се намира на първия етаж на сградата на детската градина и ще разполага с паркинг за детски колички и физкултурен салон. Всяка група ще има отделна стая за преобличане, а в занималнята ще има зони за игра, движение, хранене и творческа работа, като са включени разнообразни стимулиращи елементи, включително дъски за занимания, огледала, люлки и басейн с топки. Плот за сервиране на храната на подходяща височина ще дава възможност дори на най-малките деца самостоятелно да сервират сами храната си и да носят чиниите си за миене.

Детската градина

Детската градина ще е на три нива. На първия етаж централен елемент ще бъде арт стая с мобилни модулни маси с различна височина, място за съхранение на инструменти и мивки на различна височина. „Пещерата“ ще е място за игра, което разширява площта на арт стаята с изложбено пространство пред нея със светеща стена за изследване и опознаване на различни форми и цветове. На този етаж ще са разположени медицински кабинет, малка зала за срещи на учители и родители, както и една занималня.

Две занимални, две класни стаи за предучилищна и малък физкултурен салон за спортни и театрални представления ще се намират на втория етаж. Всяка група ще има собствена съблекалня, където подиуми на различни височини ще улесняват учителите да помагат на децата в преобличането. Плътна завеса ще разделя занималните на две зони. Тихата ще включва подиум на две нива с прибиращи се легла. Централен елемент ще е къщичка на дърво - място за катерене, игра и движение. Активната зона ще е оборудвана с масички и с мек кът за четене.  

Предучилищните групи ще имат връзка към училищното фоайе, столовата и арт стаята на първо ниво и ще споделят обща дневна. Сгъваеми врати ще позволяват пространството да функционира като едно цяло или да е разделено, когато е необходимо. Всяка предучилищна група ще разполага със зона за спане, подобна на тази в детската градина. Дебела завеса ще отделя мястото за спане. Учебното пространство ще включва елементи от учебните студиа в училището.

На третото последно ниво ще са разположени административните кабинети, учителската стая, както и помещенията за психолози, логопеди и ресурсни учители, споделени между училището и детската градина.

Вижте проекта и тук.

Вижте още за проектите на студиото тук.

ОЩЕ НОВИНИ

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

Ресторантът се вписва органично във всеки контекст - от модерна архитектурна среда до исторически градски райони

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Проектът е на REDOX architecture studio, а инициативата - на Фондация "За Доброто" по проект "Светулка"

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Събраните материали ще бъдат заложени в заданието към предстоящия архитектурен конкурс, който ще определи бъдещата визия на Центъра

Вижте победителите в Годишните награди Dibla Design Awards 2024

Вижте победителите в Годишните награди Dibla Design Awards 2024

Близо 100 проекта бяха оценени от международно жури от водещи местни и чуждестранни експерти в сферата

Радина Борисова от Национална художествена академия спечели награда в конкурса "Българска мебел на годината"

Радина Борисова от Национална художествена академия спечели награда в конкурса "Българска мебел на годината"

Проектът за серията мебели за сядане FIAMMA е разработен като дипломна работа към Катедра "Индустриален дизайн"