Организирана е дискусия за Мемориала на загиналите войници в парка на НДК

110

Припомняме, че се очаква решението на столичния кмет дали да остави в сила прекратяването на процедурата, в която беше избран победител


Дискусия за бъдещия Мемориал на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк ще се проведе утре (9 юли) от 18:00 часа в Галерия Топлоцентрала - Куб с вход свободен. Организатори са клуб "Смисъл" и Съюзът на архитектите в България - една от организациите, която настоя сегашният конкурс за мемориала да бъде прекратен и да бъде обявен нов.

"Възстановяването на „Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк“ в парка на НДК провокира много въпроси. Заповядайте на разговор, в който заедно ще се опитаме да разгледаме историята около мемориала, пространството през годините и организираните конкурси за неговото евентуално възстановяване", казват организаторите.

По време на събитието ще бъдат обсъдени въпроси като какво се случва с инициативата към момента, какви са резултатите, идеи за третиране на пространството в парка на НДК, потенциални пречки и ефективни решения. Ще се дискутира как могат емблематичните пространства на София да бъдат обживени по ефективен начин, как се генерират качествени решения за обществената памет и как те се отразяват новите намеси на съществуващата среда. Ще участват арх. Петър Диков, председател на УС на САБ, и арх. Васил Василев, председател на РК София град.

Необходим е нов архитектурен конкурс за Мемориала при НДК, който да потърси съвременно решение в контекста на парковата композиция. Това заявиха представители на Камарата на архитектите в България (КАБ), Съюза на архитектите в България (САБ) и Съюза на българските художници (СБХ), които участваха в работна среща с кмета на Столична община Васил Терзиев. Представителите на КАБ, САБ и СБХ бяха единодушни, че заданието на отменения конкурс не е изготвено професионално, което е довело до недобър резултат. В началото на годината трите организации са изпратили общо становище с предложения за прекратяване на конкурса, преразглеждане на условията и провеждане на нова процедура, но те не са били взети предвид.

Според експертите заданието на конкурса трябва да бъде по-широко отворено за различни авторски идеи и концепции, за да се намери най-доброто решение за бъдещата визия на паметника. „Вече имаме нов контекст около НДК, в който мемориалът не се вписва в оригиналния си вид. Трябва да се потърси устойчив и балансиран резултат в полза на обществото, а не политическо и популистко решение“, коментира председателят на РК София град на КАБ арх. Васил Василев.

Според председателя на КАБ арх. Владимир Милков за да е качествен крайният резултат, са необходими перфектно задание и компетентно, професионално жури. Въпреки че конкурсът е спрян, победителите следва да получат премия за изработения проект съгласно условията на процедурата. След това Столична община има право да реши да не реализира този проект и да обяви нов конкурс, коментира арх. Милков.

Председателят на САБ арх. Петър Диков също бе категоричен, че резултатът от конкурса не е добър, а причината е некачественото задание. Според него не е необходим конкурс, ако целта е възстановяване на мемориала в автентичния му вид. За разширяване на програмата на заданието призова и арх. Тодор Обрешков от САБ, който предложи да се организира международен конкурс за паметника.

На срещата присъства арх. Станислав Константинов, който през 1988 г. е работил по проект за възстановяването на мемориала в Южния парк. Той призова да се спазват принципите на авторското право и да се потърси мнението на авторите на проекта за парковото пространство на НДК.

В края на срещата кметът Васил Терзиев заяви, че Столична община иска да реализира паметника в кратки срокове, но процесът трябва да бъде организиран максимално качествено. Затова е важно да се намери балансирано решение, което да удовлетворява всички заинтересовани страни.

ОЩЕ НОВИНИ

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

До 2-3 години са възможни промени в правила и нормативи за прилагане на Общия устройствен план на Варна

Задача на експертен екип е да определи недобрите практики по прилагане на ОУП и да предложи административни мерки за прекратяването им

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Издадоха учебник по реставрация на стара историческа дограма

Основната цел на сдружение „Новият Русе - Русчук.BG“ е създаването на подобна специалност в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак"

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града