Три варианта за почистване на изрисуваната фасада на Младежкия дом в Пазарджик бяха обсъдени по дискусия с архитекти, строители, експерти и граждани

184

През 2022 година оцветяването на каменната облицовка на сградата предизвика спорове и възмущение от страна на архитектурната колегия


Източник на снимката: КАБ

На 4 юни Община Пазарджик проведе обществено обсъждане за възстановяването на фасадите на Младежкия дом като част от изпълнението на предписание от Министерството на културата. Целта на обсъждането беше да се представят детайлни планове за премахване на боядисването на фасадите и тяхното почистване, като възстановяването ще се извърши по методология, одобрена от лицензиран реставратор.

Първият, но най-скъп вариант е химичният, при който мраморът се запазва, но резултатът не е добър при почистването на варовика заради порите на материала. Вторият е с пясъкоструйка. Той е най-бърз и и достъпен, но при него се отнема от материала и се рискува част от плочките да се счупят под натиска на силната струя. Третият вариант предвижда цялостна подмяна на фасадата с мрамор и варовик, най-близък до вложения, но недостатъкът му е, че нарушава автентичността на сградата.

Общото мнение е да се приложи решение, което е комбинация от трите варианта, защото мраморът реагира добре на химически разтворители, а варовикът може да бъде подменен на места, където не може да се почисти нито по химичен, нито по механичен път. Има и вариант фасадата на Младежкия дом да бъде обновена цялостно след обявяването на конкурс.

Участниците в дискусията предупредиха, че каквото и да се предприеме, обликът на фасадата не може да бъде възстановен на 100%. Предстои да бъдат направени нови тестове и едва тогава ще се пристъпи към ремонт.

Фасадата на Младежкия дом в Пазарджик беше боядисана в различни цветове през пролетта на 2022 година с одобрението на предишния кмет Тодор Попов, който тогава заяви, че това ще е „една шарена изненада на Празника на Пазарджик, защото Младежкият дом трябва да носи позитивизъм и радост, да е цветен, интересен, слънчев и светъл“. Изрисуването на фасадата обаче предизвика възмущението на Камарата на архитектите в България, които нарекоха действията "драстично посегателство над образа на сградата". Последва сезиране на  Министерството на културата, откъдето има издадено предписание за премахването на шарените графити, тъй нарушават архитектурния облик на центъра на града.

Непосредствено след боядисването прокуратурата разпореди проверка по случая. Сега се води разследване под надзора на окръжната прокуратура, а досъдебното производство е за длъжностно престъпление.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков