В Пазарджик връщат оригиналния облик на сградата на Младежкия дом

427

През 2022 година оцветяването на фасадите предизвика спорове и възмущение от страна на архитектурната колегия


Източник: Дневниците на Пазарджик 

Преди година Община Пазарджик проведе обществено обсъждане за възстановяването на фасадите на Младежкия дом като изпълнение на предписание от Министерството на културата. Фасадите на сградата бяха боядисани в различни цветове през пролетта на 2022 година с одобрението на предишния кмет Тодор Попов, който тогава заяви, че това ще е „една шарена изненада на празника на Пазарджик, защото Младежкият дом трябва да носи позитивизъм и радост, да е цветен, интересен, слънчев и светъл“. За преобразяването на фасадите беше ангажиран графити артистът Константин Кръстев-Костура. За случая обаче беше сезирана прокуратурата, като засега няма официална информация за резултат от подадените сигнали. 

Източник: КАБ

Изрисуването на фасадата предизвика възмущението на Камарата на архитектите в България, които нарекоха действията "драстично посегателство над образа на сградата". Проектът е спечелен в национален конкурс през 1966 г. от арх. Тодор Кръстев, арх. Антони Михайлов и арх. Иван Тарински. Самият арх. Кръстев заявява, че стремежът на авторския екип е бил към една спокойна обществена сграда, която не конкурира околните. "Затова сме дълбоко засегнати от това, което се случва сега с Младежкия дом. Преди всичко това е проява на пълно пренебрежение към архитектурната идея. И това при съществуващите съвременни методи и технологии за възвратими градски трансформации", коментира тогава проектантът. 

Източник: mdompazardjik.com

Миналата година беше коментирана и предстоящата технология за почистването на боите. Сега около фасадите се поставя скеле, което бележи началото на възстановяването на фасадите на Младежкия дом. След обществена поръчка за премахване на боята през март е избрана фирмата ЕВРО КЛИНИНГ КЪМПАНИ ЕООД. Тя ще трябва да премахне бои от над 20 цвята и да почисти каменните облицовки по фасадите на сградата. Слоевете, които трябва да бъдат отстранени, са грунд за камък, фасадна боя, спрей и лак за камък. Прогнозната обща фасадна площ за обработка е 1616.32 кв. м (1052.97 кв.м боядисани варовикови каменни плочи и 563.35 кв.м боядисани мраморни каменни плочи по колони).

Източник: Дневниците на Пазарджик 

Участъците от фасадата трябва да се обработят в определена технологична последователност. Първо фасадните повърхности трябва да бъдат почистени от прах чрез метода наводоструене. След това използваните бои и грунд трябва да бъдат отстранени с професионален препарат за премахване на бои, като препаратът следва да се нанесе равномерно върху фасадата с помощта на специализирана машина за тази цел и да се изчака необходимото време за видимо напукване на боята (при необходимост операцията се повтаря до постигане на идеално почистена фасадаи фуга). След това фасадата трябва да се измие с професионална пароструйка и след изсъхване на повърхностния слой и възвръщане на естествения цвят на камъка по каменните облицовки на фасадите, трябва да се нанесе препарат за почистване на замърсявания от уличен трафик и микроорганизми, плесени и гъби и да се изплакне обилно с топла вода. Като финал трябва да бъдат почистени замърсените площи на под и други настилки.

Източник: Дневниците на Пазарджик 

Другата седмица се очаква официално съобщение от Общината във връзка с почистването на фасадите. 

ОЩЕ НОВИНИ

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Откриха Културно-историческия парк "България Ленд" край езерото в Правец

Паркът включва мащабни макети на значими архитектурни, инфраструктурни, културни, исторически и природни забележителности от цялата страна

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

След 27 години община Монтана стана собственик на казармите

На мястото в следващите пет години ще бъде построен многофункционален спортен комплекс

В Царево бяха връчени наградите в първото издание на конкурса "Строителен обект на Черноморието"

В Царево бяха връчени наградите в първото издание на конкурса "Строителен обект на Черноморието"

В него участват реализирани проекти между 2020-2025 година на територията на морските ни общини

Първа копка на нов храм на името на Свети Николай направиха в село Ясен

Първа копка на нов храм на името на Свети Николай направиха в село Ясен

Населеното място се намира на десетина километра от Плевен и е предпочитано място за живеене от много млади семейства