Входът на "Пътеката на здравето" в Банкя има нов облик благодарение на дарение
Арх. Яни Гюлев, изготвил проекта, е използвал елементи от декорацията на емблематичната за града сграда на Минералната баня, изградена в стил сецесион и неокласика
Дарителят на новата визия на входа на „Пътеката на здравето“ в Банкя е Светлин Николчев, член на „Ротари клуб - Банкя“ и собственик на фирма „Ролпласт“. По повод свой юбилей той пое всички разходи за проектиране и цялостно изграждане на зоната. Първоначалната му идея за изграждане на чешма постепенно се е развила до това да се оформи цялото пространство при входа на „Пътеката на здравето“.
Арх. Яни Гюлев, изготвил проекта, е използвал елементи от декорацията на сградата на Минералната баня. Подобна арка на входа е имал някога и паркът пред сградата на Банята. По-наблюдателните граждани ще открият в арката от ковано желязо и едно сърце - препратка към Царска София преди 1944 година, когато на жълтите павета пред Царския дворец е имало портал от ковано желязо.
Сърцето, от друга страна, е символ на Банкя - здравницата на България, със своя въздух, благоприятен за лечението на кардиологични заболявания. Именно „Пътеката на здравето“ е мястото в района с най-висока концентрация на озон.
Белият варовик е избран и докаран от Северна Македония и Албания. В гр. Берат в Албания, където се добива този камък, са пребивавали учениците на Кирил и Методий и градът е силно свързан с националната ни памет.
Чешмата на входа на „Пътеката“ се захранва от намиращ се наблизо каптаж с минерална вода.
Снимки: Район Банкя